Doprava autom

Najjednoduchšia možnosť dopravy do Banskej Štiavnice je autom. Odporúčame cestu I/51 napojenú na rýchlostnú cestu R1 (exit Hronská Breznica). Druhou dobrou možnosťou je cesta III/2498 cez Hliník nad Hronom a Sklené Teplice. Okrem do mesta vedú ďalšie cesty II. a III. triedy. Všetky cesty sú v relatívne dobrom technickom stave. Keďže mesto Banská Štiavnica leží v kráteri bývalej sopky, cesty sú kľukaté a stúpajú do vrchu.

Nevýhoda príchodu autom sú obmedzené možnosti parkovania, ktoré sú, samozrejme, poväčšine spoplatnené. S ohľadom na životné prostredie a tiež historické úzke uličky centra neodporúčame tento druh dopravy. Spoločensky zodpovednejšie je využiť verejnú dopravu.

V závislosti od toho, z akého smeru prichádzate, môžete si zvoliť jednu z ciest popísaných nižšie:

Západ (Bratislava, Nitra po rýchlostnej ceste R1)

Z rýchlostnej cesty R1 máte viac možností odbočiť na Banskú Štiavnicu. Prvou je exit Žarnovica a ďalej cez obec Hodruša – Hámre cestou III/2530 sa dostanete až do Banskej Štiavnice. Cesta je v dobrom technickom stave, avšak pripravte sa na množstvo zákrut. Miestami je cesta zúžená, preto treba jazdiť opatrne.

Druhou možnosťou je exit Bzenica a cesta III/2493. Táto cesta je tiež v dobrom technickom stave, je tu o niečo menej zákrut ako na ceste cez Hodrušu-Hámre, no miestami je užšia a treba jazdiť opatrne.
Obe tieto cesty sa stretajú na Červenej studni, čo je dôležitá turistická križovatka. Odtiaľto vedie cesta ďalej smerom do mesta.

Treťou možnosťou – a to veľmi odporúčanou hlavne pre autobusy – je cesta III/2498 cez Sklené Teplice (exit Bzenica alebo Lehôtka pod Brehmi). Je širšia ako predošlé dve a je tam oveľa menej zákrut.

Východ, Sever (Banská Bystrica, Lučenec, Zvolen)

Najkratšia možnosť je cez rýchlostnú cestu R1, exit Hronská Breznica. Odtiaľto vedie cesta I/51 až do Banskej Štiavnice (cca 20 km). Budete prechádzať cez obce Kozelník a Banská Belá.
Cestu kopíruje železničná „trať mládeže“ vybudovaná dobrovoľníkmi v roku 1949 a ak budete mať šťastie, možno zahliadnete aj známu štiavnickú Anču – motorový rušeň.

Juho-Západ (Levice)

Bez ohľadu na počiatočné miesto Vašej cesty by ste mali prechádzať cez mesto Levice po hlavnej ceste I/51. Po prechode Levicami pokračujte ešte 8 kilometrov, kde v malej dedinke Kmeťovce opustíte cestu I/51 výjazdom vľavo na cestu II/524. Pokračujete cez Bátovce, Bohunice a Štiavnické Bane až do Banskej Štiavnice.
Pomerne kľukatá cesta vás prevedie Štiavnickými vrchmi. Vychutnať si môžete južný pohľad na najvyšší vrch Sitno. Cesta vedie popri viacerých tajchoch – Richňava, Počúvadlo, Vindšachta či Evičkino jazero.

Juh, Juho-Východ (Šahy, Veľký Krtíš, Budapešť)

Pokiaľ prichádzate z juhu, môžete použiť cestu I/66, ktorá začína na slovensko-maďarských hraniciach v meste Šahy. Po nejakom čase dorazíte do dediny Hontianske Nemce, kde cez dvojitú križovatku prejdete na cestu I/51 smerujúcu cez Prenčov a Svätý Anton do Banskej Štiavnice.
Táto cesta prechádza cez región známy ako Hont. Jeho južné hranice zachádzajú až za hranice Maďarska a na severe končí Banskou Štiavnicou. Príjemná, mierne kľukatá a relatívne málo frekventovaná cesta prechádza cez rázovité obce s bohatou históriou, ktoré stoja za zdržanie. Táto oblasť na úpätí Krupinskej planiny a Štiavnických vrchov je známa aj pestovaním viniča.

Severo-západ (Žilina, Trenčín, Kremnica, Žiar nad Hronom)

Pokiaľ prichádzate zo severu alebo severozápadu a chcete sa vyhnúť diaľnici, najlepším riešením je použiť cestu I/65 cez Žiar nad Hronom. Z tohto mesta by ste mali ísť v smere Bratislava (Žarnovica) asi 8 km a na začiatku obce Hliník nad Hronom odbočiť vľavo na cestu III/2498.
Po odbočení z Hliníka nad Hronom vstúpite do Štiavnických vrchov a po pár kilometroch prídete do obľúbeného kúpeľného mestečka Sklené Teplice s množstvom kúpeľných procedúr a hotelov. Po tejto obci nasleduje niekoľko kilometrov plných zákrut v úpätí hlbokého údolia, kým dorazíte do obce Podhorie, ktorá je poslednou dedinou pred tým, než dorazíte do Banskej Štiavnice.

Späť na dopravu