Vlakom a autobusom do Štiavnice

Doprava vlakom a autobusom do Banskej Štiavnice je vrelo odporúčaná, nakoľko je ekologickejšia a šetrnejšia k samotnému mestu. Treba však rátať s tým, že pravdepodobne budete musieť viac krát prestupovať. Priame spojenia sú totiž ojedinelé. Existuje viacero možných trás, ktoré si môžete zvoliť, avšak väčšinou majú len niekoľko, nie vždy optimálnych spojení, takže dostať sa do Štiavnice si vyžaduje strategické plánovanie.

Odporúčame si preto cestu do Banskej Štiavnice naplánovať vopred!

Údolie rieky Hron slúži ako hlavná dopravná tepna, ktorou prechádza rýchlostná cesta R1 a železničná trať Bratislava-Zvolen. V tomto údolí je viac prístupových miest, z ktorých môžete vstúpiť do Štiavnických vrchov a dôjsť do mesta. Sú to:

  • Levice -> Pukanec -> Štiavnické Bane -> Banská Štiavnica
  • Žarnovica -> Hodruša-Hámre (alebo Bzenica a Vyhne) -> Banská Štiavnica
  • Žiar nad Hronom -> Hliník nad Hronom -> Sklené Teplice -> Banská Štiavnica
  • Zvolen -> Kozelník -> Banská Belá -> Banská Štiavnica

Pokiaľ prichádzate zo smeru od Bratislavy vlakom či autobusom, máte možnosť prestúpiť v Leviciach, Žarnovici, Žiari nad Hronom alebo vo Zvolene. Pokiaľ prichádzate zo severu alebo východu, najvýhodnejší prípoj budete mať vo Zvolene.

Dopravné spojenie a trasy môžete nájsť na www.cp.sk, prostredníctvom mobilných operátorov alebo na autobusových zastávkách.

100% cesta vlakom

Cestovanie vlakom do Štiavnice je štýlový a dobrodružný spôsob ako sa sem dopraviť. Pokiaľ vám nevadí trošku dlhší presun, na trase Hronská Dúbrava – Banská Štiavnica si môžete užiť motorový rušeň, ktorý miestni volajú aj “Štiavnická Anča”. Počas cesty budete máť krásne výhľady na okolitú krajinu a po prejazde dlhým tunelom dorazíte do slávneho baníckeho mesta.
Miestna železničná trať, nazývaná Trať Mládeže, je 20 km dlhá, s hlavným dopravným uzlom v Hronskej Dúbrave. Táto križovatka je 10 km na západ od Zvolena, avšak nie všetky vlaky tu stoja resp. majú nadväzujúce spojenie, takže spojenie si treba vopred overiť.

Vlak do Štiavnice premáva zo Zvolena len cez prázdniny a víkendy v pravidelnom takte každé dve hodiny. Aktuálne spoje si môžete vyhľadať na webstránke www.cp.sk.

Vlak v Banskej Štiavnici

Vlaková stanica v Banskej Štiavnici sa nachádza 3 km od historického centra a približne 10 minút chôdze od dopravného uzla mesta – križovatky pri supermarkete BILLA. Pred stanicou sa nachádza zastávka autobusov, autobusy tu mimo prázdnin takmer vôbec nechodia. Počas letných prázdnin je táto zastávka viac využitá, autobusom sa odtiaľto dostanete nielen do centra mesta, ale viaceré spoje chodia cez centrum ku skanzenu a ďalej cez Štiavnické Bane až na Počúvadlianske jazero.

Ak pôjdete peši z vlakovej stanice do centra, budete “cestovať v čase”. Začína sa priemyselnými budovami z 20. storočia a končí Starým zámkom z 13. storočia. Peši sa do centra mesta dostanete asi za 45 minút, takže pokiaľ zrovna netúžite po prechádzke a autobus v dohľadnej čase nepôjde, odporúčame zavolať si taxík.

Autobus v Banskej Štiavnici

Hlavné autobusové nástupište, ktoré tvorí pätica zastávok, sa nachádza na ulici Križovatka (vedľa supermarketu BILLA). Z tohto miesta začínajú aj končia mnohé spojenia spájajúce mestské časti, okolité obce, ale aj viaceré slovenské mestá. Aktuálne spoje je možné vyhľadať na www.cp.sk. Najbližšia autobusová zastávka k centru mesta je okrem Križovatky aj zastávka Pod Kalváriou.
V historickej časti mesta je tiež autobusová zastávka nachádzajúca sa pri mestskej radnici (Radničné námestie), avšak zastavuje tu len pár miestnych liniek.

Späť na dopravu